Telefon

+48 534 414 727

Adres

Walońska 16/16, 50-413 Wrocław

Blog

Dolnośląska Akademia Medycyny Estetycznej i Kosmetologii

Co trzeba zrobić, żeby zostać kosmetologiem?

Branża beauty nieustannie się rozwija, dlatego coraz więcej młodych osób myśli o pracy w zawodzie kosmetologa. Kosmetolodzy to absolwenci studiów wyższych pierwszego i drugiego stopnia na kierunku kosmetologia. Mają odpowiednie kompetencje, żeby przeprowadzać zabiegi w zakresie estetyki, zdrowia i profilaktyki upiększającej, ale nie mogą świadczyć usług medycznych. Czym konkretnie zajmuje się kosmetolog?

Czy można być kosmetologiem bez studiów?

W Polsce kosmetolog uznawany jest za jeden z zawodów z grupy medycznej, dlatego kosmetolog, w przeciwieństwie do kosmetyczki, musi mieć ukończone studia wyższe, podczas których zgłębia takie przedmioty jak chemia, biologia i fizyka. To typowo medyczny kierunek, na którym studenci muszą poznać anatomię człowieka oraz wiedzę z zakresu dermatologii, biochemii i fizjoterapii. Na tym kierunku oprócz zajęć teoretycznych odbywają się również zajęcia praktyczne. 

Na czym polega praca kosmetologa?

Czym więc w swojej pracy zajmuje się kosmetolog? To osoba, która specjalizuje się w wykonywaniu czynności, których celem jest poprawa urody i korygowanie wad wyglądu zewnętrznego. Chodzi tu przede wszystkim o działania profilaktyczne, które spowalniają procesy starzenia się skóry. W dużej części zakres obowiązków kosmetologa zależy od miejsca, w którym pracuje. Może to być salon kosmetyczny lub gabinet odnowy biologicznej. Kosmetolog może również pracować w gabinetach medycyny estetycznej, leczyć cellulit, blizny i rozstępy, a także brać udział w produkcji kosmetyków. Nie może jednak wykonywać zabiegów medycznych, takich jak zastrzyki czy zabiegi związane z przecinaniem i przekłuwaniem skóry.

Co różni kosmetologa od kosmetyczki?

Technik usług kosmetycznych to tytuł zawodowy, który można zdobyć po ukończeniu jednorocznej lub dwuletniej nauki w placówce edukacyjnej, jaką jest policealna szkoła kosmetyczna. Od kosmetyczki nie wymaga się tak rozbudowanej edukacji jak w przypadku kosmetologa. Czasem wystarczy kurs zawodowy, dlatego te dwa zawody mają inne obowiązki i uprawnienia. Jednak zarówno technik usług kosmetycznych, jak i kosmetolog mogą otworzyć własny salon. Zawód kosmetologa wymaga więc również umiejętności manualnych. Kosmetologia zajmuje się leczeniem i pielęgnowaniem skóry, ciała, włosów i paznokci.

Ile zarabia się w kosmetologii?

Zarobki kosmetologa mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od miejsca pracy i jego umiejętności. Na rynku są dostępne liczne kursy medycyny estetycznej, które mogą jeszcze dodatkowo pogłębić wiedzę uzyskaną na studiach, jeśli chodzi o konkretne metody czy nowe technologie. Kosmetolog prowadzący własny gabinet może zarabiać bardzo duże pieniądze. Nieco inaczej wygląda to w przypadku gabinetów SPA czy też gabinetów odnowy biologicznej, w których kosmetolog jest zatrudniany. Zarobki są tam uzależnione nie tylko od miejsca pracy, ale przede wszystkim od zakresu obowiązków na danym stanowisku. Szacuje się, że zarobki kosmetologa, w zależności od miejsca, w którym pracuje, mogą wynosić od 3500 do 6500 złotych brutto.