Telefon

+48 534 414 727

Adres

Walońska 16/16, 50-413 Wrocław

Blog

Dolnośląska Akademia Medycyny Estetycznej i Kosmetologii

Jak długo utrzymuje się efekt botoksu?

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to substancja stosowana w medycynie estetycznej, która pomaga wygładzić zmarszczki mimiczne. Na jak długo wystarcza taki zabieg i jak często należy go powtarzać, żeby uzyskać jak najlepsze efekty?

Jak działa botoks?

Botoks ma działanie paraliżujące układ nerwowy. Taki zabieg polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości toksyny w odpowiednie miejsca pod skórę, co blokuje wysyłanie impulsów nerwowych do mięśni twarzy. To właśnie ruchy mimiczne w połączeniu z pogarszającą się kondycją skóry prowadzą do powstawania zmarszczek, dlatego po osłabieniu mięśni skóra mniej się marszczy, a istniejące zmarszczki ulegają wygładzeniu. Dobrze wykonany zabieg daje naturalny efekt odmładzający skórę twarzy. Czas działania botoksu jest uzależniony od wielu czynników. Mają na to wpływ przede wszystkim indywidualne predyspozycje pacjenta. Jak długo utrzymuje się efekt? W zasadzie możemy założyć, że od trzech do sześciu miesięcy, chociaż u niektórych osób nawet dłużej. Warto pamiętać, że po pierwszej aplikacji botoksu efekty utrzymują się zdecydowanie krócej niż po kolejnych.

Co jest lepsze, botoks czy kwas hialuronowy?

Te dwa preparaty dość istotnie się różnią, mimo że gwarantują podobne rezultaty. Co jest lepsze? Wybór preparatu powinien wynikać przede wszystkim z naszych oczekiwań, ponieważ każda z tych substancji ma swoje indywidualne właściwości i gwarantuje nieco inny efekt. Botoks nie jest wypełniaczem, tak jak kwas hialuronowy, którym wypełnia się usta i zmarszczki. Botoks służy do porażenia nadmiernie napinających się mięśni twarzy. Warto go wybrać, jeśli obserwujemy na skórze bardzo wyraźne i głębokie zmarszczki. Efekty, które osiągamy za pomocą botoksu, są dość trwałe. Na zabieg z kwasem hialuronowym lepiej zdecydować się wtedy, gdy zauważamy na twarzy negatywne działanie grawitacji, a skóra traci swoją jędrność i świeżość. Kwas hialuronowy jest wypełniaczem, który pomoże nadać odpowiednią objętość i podniesie zwiotczałą skórę, a także pozwala wymodelować twarz i wypełnić usta. Botoks stosujemy więc do niwelowania lub zmniejszania zmarszczek, które powstają pod wpływem czasu i mimiki, natomiast kwas hialuronowy pozwala nam na poprawę wyglądu twarzy i jej odmłodzenie.

Czy warto robić botoks na twarz?

Po wstrzyknięciu botoksu efekt nie jest widoczny od razu. Pierwszy rezultaty można zobaczyć dopiero po około trzech lub sześciu dniach. Widać wtedy stopniowe osłabienie mięśni, a po tygodniu lub dwóch ukaże się finalny efekt działania toksyny botulinowej. Wystarczy jeden zabieg, by uzyskać zadowalające rezultaty: wyraźnie wygładzoną skórę i zanik zmarszczek. Przez około pół roku działania botuliny nie powstają nowe zmarszczki, jednak najlepsze efekty daje połączenie działania botoksu z innymi metodami.

W jakim wieku pierwszy botoks?

W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego botoks nie wypełnia zmarszczek. Z tego powodu jest on odpowiedni dla osób, które nie mają jeszcze głębokich bruzd i chcą zapobiec powstawaniu ich w przyszłości. Nie zaleca się jednak wstrzykiwania botoksu w zbyt młodym wieku. Kiedy więc zdecydować się na botoks? To kwestia dość indywidualna, ale zabiegi często są już wykonywane u dwudziestoparoletnich kobiet. Toksyna botulinowa najlepiej działa na zmarszczki mimiczne, kurze łapki, zmarszczki na czole oraz lwią zmarszczkę. Najlepsze rezultaty daje połączenie kilku zabiegów, na przykład toksyny botulinowej z mezoterapią.