Telefon

+48 534 414 727

Adres

Walońska 16/16, 50-413 Wrocław

Blog

Dolnośląska Akademia Medycyny Estetycznej i Kosmetologii

Jak zostać kosmetyczką medycyny estetycznej?

Branża beauty to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się branż w Polsce. Pracują w niej kosmetolodzy, technicy usług kosmetycznych oraz przedstawiciele zawodów medycznych. Zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane przez lekarzy, jednak coraz większy rozwój technologii pozwala również znacząco rozszerzyć usługi gabinetów kosmetycznych.

Jakich zabiegów nie może wykonywać kosmetyczka?

Kosmetolodzy to absolwenci studiów wyższych pierwszego i drugiego stopnia na kierunku kosmetologia. Mogą współpracować z lekarzem w zakresie zleconych im zabiegów i pod ich kierunkiem, jednak nie mają uprawnień do wykonywania świadczeń medycznych. Kosmetyczka ma najczęściej ukończoną szkołę średnią zawodową, technikum lub szkołę policealną, a także kwalifikacyjny kurs zawodowy w ramach kształcenia rzemieślniczego. Kosmetyczka ma prawo przeprowadzać zabiegi z zakresu kosmetyki zachowawczej, upiększającej, pielęgnacyjnej i zdobniczej, jednak nie może, podobnie jak kosmetolog, wykonywać świadczeń medycznych. Zabiegi medycyny estetycznej polegające na przerwaniu ciągłości tkanki skórnej mogą być wykonywany tylko przez lekarza, który ma prawo do wykonywania zawodu i to niezależnie od specjalizacji.

Kto może podawać kwas hialuronowy?

Zabiegi medycyny estetycznej są w Polsce coraz chętniej wybierane. Do najpopularniejszych należy stosowanie wypełniaczy z kwasem hialuronowym, toksyną botulinową oraz implantacja nici. Kwas hialuronowy to kwas o działaniu nawilżającym, nawadniającym i likwidującym oznaki starzenia. „Odmładza” on okolice oczu, likwiduje lwią zmarszczkę i kurze łapki. Aplikuje się go na kości policzkowe i policzki, bruzdę nosowo-wargową, usta i kąciki ust. Można go również stosować na szyję, dekolt i dłonie. Dzięki tej substancji wypełniają się fałdy i bruzdy, powraca objętość tkanek, a skóra pozostaje napięta i nawilżona. Za pomocą kwasu powiększa się również i modeluje kształt ust. Zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego powinien być wykonywany przez lekarza, mimo że mamy tu do czynienia z bardzo niskim ryzykiem powikłań.

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego?

Decydując się na wstrzyknięcie kwasu hialuronowego, należy pamiętać o tym, żeby po zabiegu unikać dotykania i masowania miejsc, w których został on przeprowadzony. Przez 2 tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z sauny, basenu, solarium, opalania, komór zimna lub ciepła oraz innych miejsc, gdzie mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatur. Nie można też w tym czasie spożywać alkoholu ani środków przeciwbólowych.

Zawód kosmetyczki – czy warto?

Zabiegi kosmetyczne i zabiegi medycyny estetycznej cieszę się coraz większą popularnością. Wpływy z tej branży rosną z roku na rok. Otwiera się kolejne salony kosmetyczne oraz gabinety medycyny estetycznej, a zawód kosmetyczki i kosmetologa cieszy się coraz większą popularnością. Warto jednak pamiętać, że medycyna estetyczna to obszar działalności lekarzy, którzy ukończyli studia medyczne, a kosmetyczka i kosmetolog nie mogą samodzielnie wykonywać zabiegów medycznych.